Małgorzata Podrecka
Małgorzata Podrecka
Narodowość
polska
Języki
Angielski – bardzo dobra znajomość, Niemiecki, Rosyjski – dobra znajomość Włoski – podstawowa znajomość języka, w tym terminologii prawniczej
Specjalizacje
Umowy handlowe w ogólności, Fuzje i przejęcia (M&A)
Uprawnienia zawodowe
radca prawny
Wykształcenie
- doktor habilitowany nauk prawnych, Uniwersytet Jagielloński (2013)
- doktor nauk prawnych, Uniwersytet Jagielloński (2001)
- magister, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (1994)
- roczne studia na Uniwersytecie Katolickim w Leuven, Belgia (program Tempus, 1992/1993) oraz Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium, Niemcy (stypendium bawarskiego Ministerstwa Nauki, Badań i Sztuki / Bayerisches Staatsministerium für Wissenschaft, Forschung und Kunst, 1998/1999).
Przebieg kariery zawodowej
- Małgorzata Podrecka d 2013 r. jest Wiceprezes Zarządu CANPACK, odpowiadam za sprawy prawne i compliance, zrównoważony rozwój, komunikację, public relations i CSR; w przeszłości jako dyrektor biura prawnego aktywnie uczestniczyła w negocjacjach wielopodmiotowych kontraktów zakupowych i sprzedażowych spółki oraz umów joint venture i transakcji przejęcia innych podmiotów (m.in. we Francji i na Słowacji).
- Od lat 90tych uczestniczyła w projektach rozwojowych Grupy CANPACK. Jej doświadczenie obejmuje wsparcie prawne w realizacji inwestycji na Ukrainie, w Rumunii, Wielkiej Brytanii, Rosji, Indiach, Maroku oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W 2006r. była odpowiedzialna za negocjacje i zawarcie umowy joint venture z Dubai Investment Park, przyszłą lokalizacją fabryki CANPACK, działającą z sukcesem do dziś. Podobnie, w latach 2009-2011 odpowiadała za stronę prawną i negocjacje spółki joint venture w Maroku, a docelowo za przejęcie spółki w całości. Obecnie jest członkinią Poland-UAE Joint Business Council, gdzie współkieruje komitetem ds. przemysłu.
- Od 2019r. jest członkinią Rady ds. Przedsiębiorczości, a od 2024r. członkinią Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.
- Od 2021r. z nominacji Prezydenta RP jest wiceprzewodniczącą Rady Nadzorczej spółki Pałac Saski Sp. z o.o. utworzonej w celu odbudowy Pałacu Saskiego. W tym samym roku dołączyła do Społecznego Komitetu Odbudowy Zabytków Krakowa.
Doświadczenie arbitrażowe
- Pełnomocnik w postępowaniach przed sądem arbitrażowym.
- Doradca po stronie powoda w międzynarodowym sporze inwestycyjnym z rządem obcego państwa, rozstrzyganym przez sąd arbitrażowy.
- Wiceprezesem Sądu Arbitrażowego Lewiatan w latach 2011-2017.
- Współautorką komentarza do regulaminu Sądu Arbitrażowego Lewiatan.
Członkostwo w organizacjach i stowarzyszeniach zawodowych
- Członkini Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie.
- Przedstawiciel CANPACK w wielu organizacjach biznesowych, w tym American Chamber of Commerce, Rada Polskich Przedsiębiorców Globalnych, Metal Packaging Europe, Can Manufacturers Institute, Fundacja Recal.
Publikacje
- Skutki prawne zastrzeżenia prawa własności w międzynarodowej sprzedaży towarów, Kwartalnik Prawa Prywatnego, 1/2006*;
- Rękojmia za wady prawne rzeczy sprzedanej, Warszawa 2011
- Wada fizyczna, wada prawna, czy brak wady? Problem subsumpcji niektórych stanów faktycznych (w:) red. M. Pecyna, J. Pisuliński, M. Podrecka, Rozprawy cywilistyczne. Księga pamiątkowa dedykowana Profesorowi Edwardowi Drozdowi, Warszawa 2013
- Rozwiązanie umowy zobowiązującej i zobowiązująco-rozporządzającej za zgodą stron, Kraków 2003
- Tryb przyspieszony (w:) Postępowanie przed sądem polubownym. Komentarz do Regulaminu Sądu Arbitrażowego przy Konfederacji Lewiatan, red. Beata Gessel Kalinowska vel Kalisz, Warszawa 2016
- Pojęcie obciążenia rzeczy w prawie prywatnym, Kwartalnik Prawa Prywatnego, 4/2008*;
(*) opublikowane pod pseudonimem Marianna Podhorecka